Pilates Studio | Hakkımızda

Aletli Pilatesin Amacı Nedir?

Pilatesin en önemli amacı vücudu dengede tutan ve omurgayı destekleyen kasların güçlendirilmesidir. Dengeli bir şekilde sırt kasları ve karın kasları güçlendirilirse vücudun üst bölümünde sağlam bir yapı inşa edilmiş olur. Boyun, sırt ve bel kasları güçlendikçe meydana gelebilecek fıtık rahatsızlıklarının da böylelikle önüne geçilmiş olur. Zamanla kaslarınızın uzadığını daha sağlıklı ve daha dayanıklı hale geldiğini fark edeceksiniz. Unutulmamalıdır ki doğru bir duruşa sahip olmakta pilates yapmaktan geçer. Güçlü kaslar sizi olduğunuzdan daha uzun ve dinamik gösterir.

Pilateste hiçbir zaman kaslarınızı şişirmezsiniz. Bu sebepten kilo vermediğiniz zaman bile daha ince bir görünüme sahip olursunuz. Dayanıklılığınız ve metabolizma hızınızı arttırırsınız. Metabolizmanızı arttırdığınız için formunuzu korumanızda kolaylaşır.

Pilatesi her yaştan insan yapabilir. Önemli olan doğru eğitmenle ve doğru programla çalışılmasıdır. Kişiye özel çalışmaların her zaman grup çalışmalarından daha verimli olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi kişinin önceliklerinin dikkate alınabilmesidir. Sabit çalışmalar dışında isteğe göre karın, kalça, basen ağırlıklı çalışılabilmektedir.

Yapılan araştırmalar yanlış omurga duruşunun %30 beyne daha az oksijen gitmesine sebep olduğunu göstermiştir. Doğru nefes ve doğru duruş zinde tutar ve canlılık verir. Pilates hem bedeninize hemde ruhunuza iyi gelecektir. Diyetisyen eşliğinde zayıflama, kilo alma, kilo verme, sağlıklı beslenme ve herhangi bir hastalık durumunda beslenme önerilerini sunmaktadır.

Fiziksel ve zihinsel kondisyonun oluşum süreci Tekniğin isim babası Joseph Pilates 1880 yılında Düsseldorf ta dogdu,saglıksız bir cocuktu astım, raşitizm ve romatizma gibi agır rahatsızlıkları vardı.Pilates cocuklugundan beri üzerinde tasıdıgı bu fiziksel zayıflıkları kabullenmemekle ise basladı,bu hastalıkları yenme yolundaki kararlılığı ile,yoga-zen ile antik Yunan ve Roma tekniklerini içeren bir çalışma sistemi ve anatomi bilgisi ile birlikte bu zaaflarının üstesinden gelebilecek metodlar gelistirmeye calıstı.Yoga,kayak,dans,jimnastik,agırlık calısmaları vb. bircok yöntemden yararlandı.Tüm bu yöntemlerin en iyi yönlerini alarak kendi bedeni üzerinde yüzlerce deneme yaptı.Bu denemeler ve geliştirdiği metodlarla sonunda dayanıklılıga,dengeye ve esneklige sahip olunabilecek bilindik fittnes sistemlerinden farklı bir teknik ortaya cıkardı.1912 de ingilterede sirk cambazları,boksör ve ingiliz polis dedektiflerine çeşitli dersler verdi Birinci Dünya savasında gözaltına alındıgında Lancaster bölgesinde tutuldugu kamp alanının dar cevresinde kendisinin ve cevresindekilerin bedenini saglıklı tutmayıda dahada gelistirdigi teknigi ile sagladı.1918 yılında ingilterede görülen grip salgınında pekcok kisi ölürken kampta yasayanların hic etkilenmemesi pilatesin ününü buraya duyurmaya yetmistir.Pilates savastan sonra Almanyada teknigini gelistirmeye devam etdi ve polislere bu teknigi ögretmekle görevlendirildi.1920'lerin başında bu devrim niteliğindeki fiziksel ve zihinsel kondisyon tekniğini ABD'ye taşıyan Pilates'in tekniği, kısa zamanda dans eğitimininde önemli bir parçası haline geldi.Özellikle Graham ve Balanchine danscıları arasında hızla yayıldı.Newyork da bir salon kuran pilates kısa zamanda pekcok kisinin ilgisini cekmeyi basardı.bircok danscı,sporcu ve sanatcı ögrencisi oldu. Pilates bu dönemde pekcok ögrenci yetistirdi ancak tümünede kendi ihtiyacları dogrultusunda bir sistem kurdugu icin bugün bile temel bir plates baslangıc sistemi mevcut degil pilates halen bircok yorum üzerine kurulu bir teknik halindedir. Günümüzde Pilates tekniği, tüm dünya çapındaki hastaneler ve fiziksel terapi merkezleri tarafından yaralı atletler ve dansçıları tedavi etmekte de kullanılmaktadır. Her geçen gün, jimnastik salonlarının ve aerobik stüdyolarının maratonvari atmosferinden bıkan pek çok kişi bu tekniğin uygulandığı stüdyolara gitmektedir.

Pilates Teknikleri

Konsantrasyon (Concentration) Pilates egzersizlerinde, zihin ve bedeni ilişkilendirmek için anahtar prensip konsantrasyondur. Hareketleri uygularken; zihninizde, kasların hareketleri nasıl yaptığına odaklanmanız gerekmektedir. Çalışan bir bölgeyi düşünmeniz, gerçekten o kasların çalıştığını hissetmenizi sağlayacaktır.

Kontrol (Control) Tüm hareketlerin kontrolü tamamen sizde olmalıdır. Sakatlıkları önlemek ve hareketlerden fayda sağlayabilmek için hareketleri doğru öğrenmek ve uygulamak gereklidir. Pilates'te her bir hareketin kuvvet-merkezi bölgesi için bir fonksiyonu vardır ve tamamen kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır.

Hizalama (Duruş-Denge, Centering) Beden merkezinin ve omuriliğin doğru ortalanması için kalça doğal pozisyon denilen belli pozisyona sokulmalıdır. Vücudun kuvvet-merkezi karın, bel ve kalça bölgesindeki kaslardan oluşur. Pilates ile kuvvet merkezini çalıştırarak vücudun denge kazanması sağlanır ve aynı zamanda kuvvet merkezine bağlı diğer tüm kasların hareketleri doğru ve kontrollü yapması desteklenir. Pilates egzersizlerinde nefes verirken karın kısmı, bel bölgesini yere doğru ittirmelidir. Nefes alındığında ise bel tekrar normal pozisyonu döner ve yer ile arasında bir boşluk kalır.

Nefes Alışverişi (Breathing) Doğru nefes alışverişi ile Pilates hareketlerinden alınacak verim artacaktır. Burundan nefes alınır ve ağızdan tüm hava dışarı üflenir. Pilates egzersizleri ile doğru nefes tekniği öğrenildiğinde tüm egzersizlerde ve günlük hayatınızdaki hareketlerde kontrol tamamen sizde olacaktır.

Akıcılık (Precision) Hareketlerin arasında bir ara yok, kesintisiz bir şekilde biri diğerinin arkasından geliyor. Bedenin her kasının diğeriyle birlikte aktif olması gerekiyor. Bunun amacı bedeni düzenine ulaşmak.

Hareketlerin başlangıçtan ileri düzeye doğru geliştirilmesi, vücudun inanılmaz gelişimini ve gücünü anlamayı sağlar. Pilates'te her bir hareketin bir amacı vardır ve her yeni hareket ile vücudunuz daha çok gelişecek ve kuvvetlenecektir.

Devamlılık (Routine) Vücudunuzdaki değişiklikleri görebilmeniz için; başlangıç düzeyde Pilates egzersizlerini haftada en az 2 gün, günde en az 30 dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Vücudunuzdaki değişiklikleri yakından takip edin ve Pilates egzersizlerinden alacağınız verimi artırmak için, Pilates günlerini çoğaltın. Pilates egzerizleri ile koşu, bisiklete binmek, yüzme, gibi aerobik sporları birleştirmeniz, kilo vermenizi hızlandıracak aynı zamanda sıkı, kuvvetli ve uzun adalelere daha kısa sürede sahip olacaksınız..

İyi Bir Hayat İçin

 • Vücudunuzu tanımaya başlayacak, kendi bedeninizin ustası olacaksınız. Hiç bilmeyenlerden, ileri düzeye kadar bilmek isteyeceğiniz her şey Pilates Studio'da

  Şelale KILIÇASLAN

 • Pilates kardiyovasküler bir çalışma değildir. Uzun, ince, sıkı görünümlü, tonusu yüksek ve daha esnek kaslara sahip olmanızı sağlar. Kilo vermek ve fit kalmak için mutlaka kardiyovasküler çalışmayı da programınıza eklemelisiniz

  Şelale KILIÇASLAN

 • “10 Derste farkı hissedeceksiniz 20 derste farkı göreceksiniz 30 derste yepyeni bir vücudunuz olacaktır...”

  Joseph H. Pilates

 • Pilates programınızın rutin olarak uygulanması ve aksatılmaması gereklidir. Bunun için haftada en az 2-3 gün şeklinde planlanması önerilir.

  Şelale KILIÇASLAN